top of page

Koja su različita imena i nazivi Biblije i šta je Petoknjižje?

  • Writer: Zoran Minic
    Zoran Minic
  • Nov 20, 2021
  • 5 min read

U Starom i Novom zavetu može se naći preko 12 imena i naziva Biblije. Sledi lista najpoznatijih:


Knjiga zakona (Ponovljeni zakon 31:26) „Uzmite ovu knjigu zakona I metnite je pokraj kovčega saveza Gospoda Boga svoga i ona će biti svedok na tebe”. Biblija je opisana kao knjiga zakona, zakona koji nemaju nameru da nas porobe ili uguše nas odnos sa Bogom, već da povećaju naše poznanje Božije pravednosti i upute nas na Hrista.


Evanđelje (Rimljanima 1:16) „Ja se, naime, ne stidim evanđelja, jer je ono sila Božija na spasenje svakome ko u njega veruje ….“ Biblija nam otkriva evanđelje, dobru vest, o Gospodu Isusu Hristu Hristu. Kroz Božijeg Sina, naši gresi su oprošteni i nama je osigurano spasenje.


Sveto Pismo (Rimljanima 1:2) „Evanđelje koje je Bog unapred obećao preko svojih proroka u Svetim pismima”. Biblija je skup svetih spisa koja su sveta i autoritativna, jer ih je Bog nadahnuo.


Zakon Gospodnji (Psalam 19:7) „Savršen je zakon Gospodnji, on dušu krepi. Svedočanstvo Gospodnje je verno – daje mudrost nevinome”. Biblijski zakoni ne treba da se mešaju ni sa jednim drugim; oni su Gospodnje zapovesti i samo Njegove, a ne ljudsko brbljanje.


Žive reči (Dela 7:38) „To je onaj koji je u zboru u pustinji bio s anđelom, koji mu je govorio na Sinajskoj gori, i s očevima našim; on je primio žive reči da ih vama da”. Biblija je živa knjiga; svaka knjiga, poglavlje i stih su živi, zahvaljujući Božijoj mudrosti i znanju.


Hristova poruka (Kološanima 3:16) „Hristova reč neka bogato obitava u vama; u svakoj mudrosti učite i opominjite jedan drugoga psalmima, himnama, duhovnim pesmama, umilno pevajući Bogu u srcima svojim“. Hristova poruka je poruka spasenja od greha kroz Jedinog koji to može da učini.


Pisma (2. Timoteju 3:16) „Sve Pismo je bogonadahnuto i korisno za pouku, za karanje, za popravljanje, za odgajanje u pravednosti“. Bogom nadahnuta, Biblija je skup spisa kao nijedno do sada. To je jedina knjiga koju su napisali ljudi, koje je vodio ili „nosio” Božiji Duh (2. Petrova 1:21).


Svitak (Psalam 40:7) „Evo me, ja idem – kao što je pisano za mene na čelu knjige (svitka)”. Prilikom proroštva o Isusu, Biblija sebe naziva svitkom, jedna rolna pergamenta koja čuva dragoceno znanje koje treba deliti budućim generacijama.


Mač Duha (Efescima 6:17) „Primite i…. duhovni mač, koji je reč Božija“. Kao mač,Biblija može da odbije bilo koji napad i probode Božijom istinom. Pisac Jevreja kaže da je Biblija oštrija od svakog „mača sa dve oštrice”jer je u stanju „rastavljanja duše i duha, zglavaka i moždine, pa sudi mislima i smeranjima srca” (Jevrejima 4:12).


Istina (Jovan 17:17) „Posveti ih u istini; tvoja reč je istina“. Pošto je Biblija Božija Reč, ona je istina. Svaka reč dolazi iz Božijeg uma. Pošto je On istina, mora biti i Njegova reč.


Reč Božija (Luka 11:28) „Ipak su više blaženi oni koji slušaju Božju reč i drže je”. Biblija je kao Božiji vesnik,kao da nam kroz svaku knjigu On direktno govori.


Reč Života (Filipljanima 2:16) „Čvrsto držeći reč života“. Biblija nam otkriva razliku između života i smrti – večnog života koji stoji pred onima koji prihvate Isusa Hrista kao njihovog Spasitelja i smrti za one koji to ne učine.


Reči Gospodnje (Psalam 12:6)„Reči su Gospodnje reči čiste, srebro u vatri očišćeno od zemlje, sedam puta pretopljeno.” Reči u Bibliji su savršene i bez greške, jer to su Gospodnje reči, koje su izgovorene kroz proroke i apostole, radi otkrivanja Božije ljubavi i slave.


Petoknjižje je ime za prvih pet knjiga Biblije za koje konzervativni biblijski učitelji smatraju da je napisao Mojsije. Iako se u Petoknjižju nigde jasno ne navodi autor, postoje mnogi odlomci koji se pripisuju Mojsiju ili da su to njegove reči (Izlazak 17:14; 24:4-7; Brojevi 33:1-2; Ponovljeni zakon 31:9-22). Jedan od najbitnih dokaza da je Mojsije autor Petoknjižja je da je sam Isus nazvao ovaj deo Starog zaveta „Mojsijevim zakonom” (Luka 24:44). Iako u Petoknjižju postoje neki stihovi koje je napisao neko drugi – na primer Ponovljeni zakon 34:5-8, koji opisuje Mojsijevu smrt i pokop – većina biblijskih učitelja pripisuju većinu ovih knjiga Mojsiju. Čak i ako je Isus Navin napisao izvorne rukopise, može se videti da je učenje i otkrivenje došlo od Boga preko Mojsija i bez obzira ko je držao pero, krajnji autor bio je Bog, a knjige su i dalje nadahnute.


Reč „Petorknjižje” potiče od kombinacije grčke reči penta koja znači „pet“ i teuchos koja u prevodu znači „svitak“. Stoga, Petoknjižje jednostavno znači pet svitaka koja sačinjavaju prvi deo jevrejskog kanona. Ime „Petoknjižje“ potiče iz 200. godine pre nove ere, kada je Tertulijan tako nazvao prvih pet knjiga Biblije. Takođe poznate i kao Tora, jevrejska reč za „zakon”, ovih 5 knjiga su Postanje, Izlazak, Leviti, Brojevi i Ponovljeni zakon.


Jevreji su delili Stari zavet na tri različita odeljka, Zakon, Proroci i Spise. Zakon ili Tora sadrži istoriju stvaranja i Božijeg odabira Avrama i jevrejske nacije kao svog odabranog naroda. Tora takođe sadrži zakon dat Izraelu na Sinajskog gori. Biblija spominje tih 5 knjiga pod različitim imenima. U Isusu Navinu 1:7, ih zove „zakon koji je propisao Mojsije“ i „zakon Mojsijev”u 1. Kraljevima 2:3.


Pet knjiga Biblije koje sačinjavaju Petoknjižje su početak Božijeg neprekidnog otkrivenja čoveku. U Postanju vidimo početak stvaranja, čovekov pad, obećanje o iskupljenju, početak ljudske civilizacije i početak Božije zavetne veze sa Njegovim odabranim narodom, Izraelom.


Sledeća knjiga je Izlazak, koja beleži Božije izbavljenje Njegovog zavetnog naroda iz ropstva i njihovu pripremu za osvajanje Obećane zemlje koju je Bog odabrao za njih. Izlazak beleži Izraelovo izbavljenje iz Egipta posle 400 godina ropstva koje je Bog obećao Avramu (Postanje 15:13). Izlazak beleži savez koji Bog čini sa Izraelom na Sinajskog gori, uputstva za građenje Šatora od sastanka, davanje Deset zapovesti i druga uputstva kako Izrael treba da obožava Boga.


Leviti slede posle Izlaska i daju šira uputstva kako da zavetni narod (Izrael) treba da obožava Boga i da se vlada. Prikazuje sistem žrtvovanja koji će dozvoliti Bogu da pređe preko greha Njegovog naroda dok savršena Hristova žrtva potpuno ne okaje grehe.


Posle Levita slede Brojevi, koji obuhvataju događaje u periodu od 40 godina kada je Izrael lutao u pustinji i daje uputstva za obožavanje Boga i život i kako Njegov narod saveza treba da živi. Poslednja od pet knjiga koja čini Petoknjižje je Ponovljeni zakon. Ponovljeni zakon se nekad naziva i „drugi zakon” ili „ponavljanje zakona”. Beleži zadnje Mojsijeve reči pre nego što će izraelski narod da uđe u Obećanu zemlju (Ponovljeni zakon 1:1). U Ponovljenom zakonu, Božiji zakon koji je dat na Sinajskog gori se ponavlja i proširuje. Kako je Izrael ušao u novo poglavlje svoje istorije, Mojsije ih podseća na Božije zapovesti i blagoslove koje će biti njihovi ako slušaju Boga, kao i na prokletstva koja dolaze zbog neposlušnosti.


Pet knjiga Petoknjižja smatraju se istorijskim knjigama, jer beleže istorijske događaje. Iako se često zovu Tora ili Zakon, one sadrže mnogo više nego samo zakone. Daju prikaz Božijeg plana otkupljenja i obezbeđuju okvir za sve što kasnije sledi u Bibliji. Kao i ostatak Starog zaveta, obećanja, preslike i proročanstva u Petoknjižju ispunjena su u liku i radu Isusa Hrista.

 
 
 

Comments


Post: Blog2_Post

©2020 by Hrišćanska unija / Christian Union. Proudly created with Wix.com

bottom of page